Kontakt
główne zdjęcie artykułu

Klasyfikacja PKD 2025

6 stycznia 2025

Prawo spółek handlowych

Dnia 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpiła dotychczasową klasyfikację PKD 2007. Jest to konsekwencja zmian dokonanych w Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w Unii Europejskiej (Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE).

Konieczność dostosowania rejestrów do nowej klasyfikacji

Zmiana klasyfikacji spowodowała konieczność dostosowania m.in. rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Od 1.01.2025 r. składając wnioski do rejestru przedsiębiorców należy wskazywać w nich rodzaje działalności wg PKD 2025. Po upływie okresu przejściowego - od dnia 1 stycznia 2027 r. - planuje się przeprowadzenie w rejestrach automatycznego przeklasyfikowania działalności, które nie będą do tego czasu wpisane wg PKD 2025.


Nasza kancelaria oferuje kompleksowe wsparcie dla biznesu. Pomagamy w prawidłowym wyborze nowych kodów PKD, dostosowaniu dokumentacji, w tym wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), oraz w innych formalnościach. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu zapewnimy, że Twoja firma będzie działać zgodnie z nowymi przepisami.

Udostępnij

Najnowsze artykuły

6 rzeczy, o których należy pamiętać w umowie z podwykonawcą

6 rzeczy, o których należy pamiętać w umowie z podwykonawcą

Współpraca z podwykonawcami w wielu branżach, zwłaszcza w budownictwie, IT czy usługach stanowi nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej, a prawidłowe sformułowanie umów z podwykonawcami gwarantować będzie bezpieczeństwo dla przebiegu inwestycji i pozwoli skupić się na płaszczyźnie biznesowej. W tym artykule omówię 6 najistotniejszych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę zawierając umowy z podwykonawcą, zwłaszcza w inwestycjach budowlanych.

Dwie kary za jedno przewinienie?  o kumulacji kar umownych

Dwie kary za jedno przewinienie? o kumulacji kar umownych

Praktyką powszechnie występującą przy konstruowaniu umów, szczególnie tych związanych z obrotem gospodarczym jest zastrzeganie w ich treści uprawnienia do naliczania kar umownych. Stanowią one świadczenia, których zadaniem przede wszystkim jest rekompensowanie szkody wynikłej z określonego zachowania drugiej strony umowy, mogą być także narzędziem dyscyplinowania kontrahenta do prawidłowego wykonania ciążącego na nim obowiązku.

e-doreczenia

E-DORĘCZENIA 2025 Nowe obowiązki przedsiębiorców

e-Doręczenia to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. e-Doręczenia umożliwiają również pełną identyfikację nadawcy i odbiorcy oraz przechowywanie korespondencji w formie elektronicznej.

Błędy w dokumentacji projektowej z punktu widzenia wykonawcy robót budowlanych

Błędy w dokumentacji projektowej z punktu widzenia wykonawcy robót budowlanych

Realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego z punktu widzenia wykonawcy w dużym uproszczeniu poprzedza etap ofertowania, zapoznawania się z dokumentację projektową i techniczną, negocjowanie warunków współpracy oraz podpisywanie umowy o wykonanie robót.

Zobacz więcej

Zakres merytoryczny

Mapa dojazdu